جزئیات خبر

دومین نشست ایران‌شهر قزوین در تاریخ 12 اردی‌بهشت در دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین برگزار گردید

دومین نشست ایران‌شهر قزوین در تاریخ 12 اردی‌بهشت در دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین برگزار گردید

به گزارش انجمن دوستداران یادمان‌ها،دومین نشست‌ از سلسله نشست‌های ایران شهر قزوین توسط شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با همت دبیرخانه طرح توسعه اندیشه ایران شهر و اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین و همکاری انجمن دوستداران یادمان‌ها و دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین در تاریخ 12اردی‌بهشت ماه ۱۳۹6خورشیدی در آمفی تئاتر آینده پژوهی و سخنرانی دکتر حسین ایمانی جاجرمی برگزار شد

.

 دکتر ایمانی جاجرمی در دومین نشست ایران شهر قزوین با موضوع "شهر آرمانی، شهر واقعی" بیان داشت : که دلیل انتخاب قزوین به جهت هویت و میراث فرهنگی و ارزش اجتماعی-تاریخیست که در کشور داراست. اگر ایرانی‌ها بخواهند به چیزی افتخار کنند تاریخ و هویت ماست و قزوین نگین برجسته این انگشتری است. در حال حاضر اتفاقاتی در کشور از جمله قزوین در حال وقوع است که اگر نسبت به آن واکنش نشان ندهیم سبب اتفاقاتی خواهد شد که جبران ناپذیر است. در دنیای امروز که هویت ها در حال محو شدن است همه کشورها به دنبال بهترین راه برای نگهداری از آثار تاریخی خود هستند.

عضو انجمن جامعه شناسی ایران با اشاره به موضوع احزاب معتقد است که یکی از دلایلی که ما در کشور نظام حزبی قدرتمند نداریم به این دلیل است که پایه‌های اجتماعی قوی وجود ندارد، زیرا در دل محله‌ها و توده‌های مردم جایگاهی وجود ندارد.

عقل سلیم باید بگوید چه چیزی برای شهر شما مناسب است، ما شهرها را قربانی خودرو کرده‌ایم و فراموش کرده‌ایم کودکان، سالمندان و معلولین و زنان خانه دار در این شهر حق سکونت دارند زیرا دیدگاه تخصص گرا حاکم است و نگاه تکنیک زده در شهرها مسلط شده است.

وی همچنین بیان داشت که دغدغه اجتماعی و مدنی داشتن برای حاکمیت در شهرها لازم است. مساله شهر مساله ساده‌ای نیست که با برنامه‎های کوچک حل گردد. نگاه به گذشته به ما نشان می‌دهد که بحران‌ها در حال وقوع است. از مهم‌ترین این مسائل بحران خانواده است. ایرانی‌ها حانواده‌وارگرا ترین مردم دنیا هستند.

خانواده زمانی در شهر دارای فضا و حریم بود، امروزه ما برای چه کسی در حال ساخت خانه هستیم؟ اگر خانواده اساس شهرسازی‌ست، چرا عرصه‌های اجتماعی با پول معاوضه می‌گردد؟

این استاد دانشگاه معتقد است که در ایران قدیم همیشه آب برای رفع تشنگی شهروندان در دسترس بوده است. اما امروزه تمام ارزش‌های اجتماعی و فرهنگی در حال نابودی است. ما حق فدا کردن و معامله کردن عرصه‌های عمومی شهری را نداریم.

در سیاست‌های شهری چند سالی است که بزرگ فکر کردن را فراموش کرده‌ایم و به فکر پروژه‌های بزرگ هستیم. در حالی که تعادل‌های جمعیتی در حال تغییر است. هویت تاریخی و فرهنگی اگر از میان رود دیگر قابل بازگشت نیست و این تنها موصوعات کالبدی نیست بلکه میراث معنوی بسیار در دنیا واجد ارزش و در حال نگهداری است. اگر میراث ملموس و ناملموس از ما گرفته شود ما چه کسی هستیم در دنیا؟ امروزه مساله تاریخ و فرهنگ بنیادی است که باید بسیار مراقب آن باشیم.

محسن اسماعیلی معاونت شهرسازی و معماری و دبیر کمیسیون ماده پنج قزوین نیز بیان داشت از آنجایی که عمده تصمیمات شهری در کمیسیون ماده پنج انجام می‌شود، دبیرخانه‌های مستقر در ادارات به عنوان مغز متفکر می‌بایست وارد شوند بر همین اساس آسیب شناسی‌هایی در این حوزه سعی شده انجام گیرد. ما آمادگی خود را برای همکاری در زمینه کاهش آسیب‌های شهری در این زمینه اعلام می‌داریم.

دومین نشست ایران شهر قزوین با طرح پرسش و پاسخ از سوی افراد شرکت کننده در نشست و تقدیم لوح سپاس به جناب دکتر ایمانی جاجرمی از سوی اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین پایان پذیرفت.