خانه سید محمود بهشتی

خانه سید محمود بهشتی

 خانه سید محمود بهشتی 

این خانه قدیمی از بنا‌های احداث شده در دوره قاجار است که متعلق به یکی از تجار برجسته به نام سید احمد بهشتی-فرزند سید ابوالقاسم بهشتی- بوده و طبق گفته‌های ساکنین قدیمی تا اواخر دوره پهلوی اول رونق و آبادانی خاص یک خانه اعیانی را دارا بوده است که پس از آن چند دهه‌ای به علت کوچ ساکنین آن به حالت متروکه در آمده و دچار فرسودگی شده است. سیدابوالقاسم بهشتی از تجار بنام شیراز در دوره‌ی صفوی بوده است. زمانی که قزوین در زمان شاه طهماسب پایتخت می‌شود او نیز به همراه خانواده خود به قصد تجارت در پایتخت عازم قزوین می‌شود و از آن دوره به بعد خاندان بهشتی در قزوین ساکن و جزء خانواده‌های سرشناس قزوین می‌شوند.

سید احمد بهشتی فرزند سید ابوالقاسم بهشتی که این خانه‌ را بنا کرده در دوره قاجار از تجار معروف قند بوده و کسی بوده است که مقبره شهید ثالث را ساخته است.میراث فرهنگی نیز این خانه را از پسران سید احمد بهشتی- سید محمود و سید قاسم بهشتی- خریداری نموده و در حال حاضر خانه به نام سید محمود بهشتی شناخته شده است.

معماری

در فرم کلی خانه از ساختارهای معماری اصیل و سنتی پیروی شده و الگوها و فرهنگ زندگی و خانه‌سازی رایج در آن زمان به خوبی رعایت گردیده است. مصالح به کار رفته کاملاً منطبق بر موازین معماری این مرز و بوم می‌باشد و غالباً از خشت و گل و آجر و کاه و گچ در سازهاستفاده شده.

این بنا در تاریخ 1377 و به شماره 12605 در فهرست آثار ملی ثبت گردیده است.

این خانه با 693 مترمربع مساحت زمین (عرصه) و 1056 مترمربع سطح زیربنا (اعیان) در سه طبقه زیرزمین، همکف، اول ساخته شده است. این خانه از دو بخش بیرونی و اندرونی تشکیل شده است. ساختمان دارای دو میانسرای اندرونی و بیرونی می‌باشد. سایر فضاهای تشکیل‌دهنده ساختمان عبارتند از: ورودی، هشتی، دالان، اتاق‌ها، راهروها، تالار، تختگاه، مطبخ، مهتابی، بالاخانه، زیرزمین.

 

 

منبع:

مستند سازی و آسیب شناسی خانه سید محمود بهشتی،طرح برگرفته از پایان نامه کارشناسی،فتانه چگینی، میراث فرهنگی و صنایع دستی استان قزوین،1389