معرفی کارگروه پژوهش

معرفی کارگروه پژوهش

طرح کلی موضوع


بناهای تاریخی ملت‌ها، سرشار از پیام روزگار گذشته و شاهد زنده سنت‌های کهن ایشان است که تا به امروز باقی مانده‌اند. امروزه مردم بیش از پیش به وحدت ارزش‌های بشری آگاهی می‌یابند و یادمان‌های باستانی را میراثی همگانی می‌دانند. همچنین همگانی بودن مسئولیت حراست از این میراث برای نسل‌های آینده، به‌رسمیت شناخته شده ‌است. بر ماست که این میراث را در اصیل‌ترین حالت به نسل‌های آینده تحویل دهیم.

انجمن دوستداران یادمان‌ها با تشکيل کارگروه پژوهش و با حضور تعدادي از دوستداران این حوزه درصدد است تا از طريق اين کارگروه با انجام بحث‌هاي تخصصي پيرامون الزامات موجود در رابطه با موضوع حفاظت از بناهای تاریخی و شهر تاریخی راهکارهاي تحقق اين الزامات را ضمن تعريف عناوين پروژه‌هاي تحقيقاتي اولويت‌دار در عرصه مطالعات، طرح‌های پژوهشی، تالیف کتب مختلف، سهمي در کمک به این بخش را ايفا کند.

این کارگروه پژوهشی درصدد است با تعریف پژوهش‌های مختلف بنیادی، توسعه‌ای و کاربردی و ارتباط با مراکز و سازمان های مرتبط به ارایه تعاریف علمی و توسعه دانشگاهی و حرفه‌ای این رشته و حوزه تخصصی بپردازد.

چرایی تشکیل


موضوع حفاظت و مرمت بناهای تاریخی در بین عموم موضوعی است که از دیرباز وجود داشته ولی از نظر آکادمیک و علمی موضوعی است نو که کم و کاستی های فراوانی را داراست و ضرورت تعریف پژوهش هایی برای ارتقا دانش به شکل علمی در این حوزه بسیار حس می‌شود. 

 با توجه به اینکه پژوهشگران و صاحب‌نظران هر رشته، خط دهندگان اصلی آن رشته هستند و کارهای صورت گرفته با زیربنای پژوهشی اکثرا با موفقیت همراه است، بنابراین انجمن تخصصی دوستداران یادمان‌های استان قزوین نیز به عنوان یکی از انجمن‌های فعال مردم نهاد در حوزه‌ی حفاظت و مرمت بناها و بافت‌های تاریخی در استان در اقدامی مناسب به تشکیل کارگروه پژوهش دست زد تا بدین طریق بتواند هم ارتباطی مناسب بین کارشناسان حوزه و فعالان این عرصه ایجاد کند و هم بتواند با توجه به ضرورت‌های موجود در این حوزه با تعریف پژوهش‌هایی کاربردی و توسعه‌ای و حتی تالیف کتب مختلف، برگزاری همایش‌ها و نشست‌های تخصصی گامی هرچند کوچک در پر کردن این خلاء بردارد.

اهداف


-  مطالعه و تحقیق آکادمیک پیرامون مسائل نظری حفاظت از بناها و بافت های تاریخی و هرگونه پژوهشی که بتواند دریچه ای به ایجاد روش‌های گوناگون حفاظت در عرصه ها و مقیاس‌های گوناگون از حفاظت از میراث منقول و غیرمنقول بپردازد؛

-  برگزاری جلسات و نشست ها و همایش‌های تخصصی با حضور پژوهشگران و اندیشمندان در حوزه حفاظت از بناها و بافت‌های تاریخی؛

-  تالیف کتب و مقالات با موضوعات مختلف در حوزه‌ی حفاظت و مرمت از بناها و بافت‌های تاریخی؛

-  همکاری متقابل با مراکز پژوهشی و سازمانها و نهادهای مرتبط.