آسمان میراث فرهنگی درتمامی دنیا یک رنگ است

خبرگزاری میراث فرهنگی – میراث فرهنگی - بهشتی این مطلب را در نشست "تجارب مرمت ایران و آلمان" که همزمان با هفته میراث فرهنگی در محل پژوهشگاه تشکیل شد مطرح کرد و افزود: علوم مرتبط با حوزه میراث فرهنگی از یک سو با آثار کهن سر و کار دارند و از سوی دیگر از جمله جوان ترین علوم به حساب می آیند .

 

او با اشاره به اینکه گاهی جای این دو با یکدیگر عوض می شوند افزود: در برخی موارد افرادی که خارج از این حوزه تخصصی فعالیت می کنند دچار این ذهنیت می شوند که به عنوان مثال رشته های باستان شناسی و مرمت نیز رشته های کهنی هستند درصورتیکه این رشته ها جدیدند و عمر کوتاهی دارند.

بهشتی گفت: اقتضای کوتاه بودن عمر این رشته ها این است که به شدت دچار تغییر و تحول می شوند به گونه‌ای که کارهایی که 40 سال پیش در حوزه مرمت انجام داده ایم امروز خطا و غلط محسوب می شوند .

بهشتی هر یک از فعالیت های عملی در حوزه های میراث فرهنگی از جمله مرمت و حفاظت را یک کاربدیع و جدید دانست و گفت: هیچ یک از این فعالیت ها تکراری نیستند به نحوی که وقتی شروع به کار می کنیم نمی دانیم قرار است به چه چیزهایی برخورد کنیم. 

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری افزود: در میان جمعیت 7میلیاردی جهان افرادی که در حوزه مرمت و حفاظت فعالیت می کنند بسیار محدود اند و قبیله بزرگی نیستند از این رو به آنها قبیله می گوییم که قبله مشترکشان حفاظت است .

به گفته بهشتی، هدف این قبیله حفاظت از آثار تاریخی فرهنگی از خطراتی است که آنها را تهدید می کند .

بهشتی با بیان اینکه وارد شدن به عرصه ناشناخته حفاظت با جمعیت اندکی که دارد اقداماتی را اقتضا می کند گفت: فعالیت در این حوزه مستلزم آگاهی از یکدیگر، تبادل دانش و اطلاعات است به نحوی که این افراد تجربیاتشان را در اختیار همدیگر گذاشته و از آنها بهره ببرند .

او شکست‌ها، ناکامی ها، موفقیت ها و ... را دستاوردهای با ارزشی خواند که تمامی افرادی که در این حوزه فعالیت می کنند باید از آنها استفاده کنندو افزود: دراین منظومه تمامی متخصصان باید با همکاران خود درتمام دنیا ارتباط داشته باشند .

بهشتی گفت: در بیشتر موضوعات شاهد این هستیم که آسمان خیلی از کشورهای دنیا رنگ های مختلف دارند اما آسمان میراث فرهنگی در تمامی جهان یک رنگ است .

زیرا که وقتی پای درد و دل همدیگر می نشینیم می بینیم که مشکلات میراث فرهنگی در تمام کشورهای دنیا نظیر آلمان، فرانسه و... یکی بوده و مختص کشور ما نیست .

وی این مشکلات را علمی، عملیاتی، نبود هماهنگی بین دستگاه ها و ... اعلام کرد و گفت: ساز فعالان حوزه میراث فرهنگی با یکدیگر کوک است زیرا که مشکلات یکسان و راه حل های مشابه دارند .

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اظها رداشت: ممکن است کشورهای مختلف دنیا در تکنولوژی با یکدیگر متفاوت باشند اما در حوزه میراث فرهنگی خیلی شبیه هم هستندکه آن هم دلایلی دارد .

وی یکی ازاین دلایل را نبود اقتصاد قوی در حوزه میراث فرهنگی دانست و گفت: به این دلیل کسی حاضر به سرمایه گذاری‌های بزرگ برای بازکردن گره های کوچک نیست .

او با اشاره به این نکته که ایران در مقایسه با کشورهای خاور میانه در حوزه مرمت و حفاظت از بنیه و بضاعت بالایی برخوردار است تصریح کرد: این رشته بصورت علمی در ایران سابقه پنجاه ساله دارد و کشورمان در زمینه فعالیت های آکادمیک و تربیت نیروی انسانی بسیار خوب عمل کرده است.

به گفته بهشتی در میان کشورهای همسایه در حوزه مرمت و حفاظت ترکیه به ایران نزدیک است و بقیه با فاصله زیادی از کشور ما قراردارند .

او با اشاره به تنوع آثار و گستره وسیع جغرافیایی ایران تصریح کرد: اگر فعالیتمان در حوزه مرمت و حفاظت را با تکالیف قانونی مقایسه کنیم خیلی عقب هستیم و اگر با کشورهای پیرامون مقایسه کنیم خیلی جلو هستیم که این دو همدیگر را جبران می کنند .

بهشتی با بیان اینکه در دو دهه اخیر در زمینه حفاظت و مرمت ایران همکاری های بین المللی خوبی در چغازنبیل، تخت جمشید، ارگ بم و... داشته است گفت: این امر نشان می دهد که بنیه کشورمان دراین حوزه آنقدر گسترش یافته که در همکاری های بین المللی بتواند درآن استانداردها بگنجد .

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، با ابراز خرسندی از ایجاد شرایط مناسب برای همکاری های بین المللی در حوزه میراث گفت: با توجه به سابقه ای که در گذشته وجود داشته این روند می تواند سریع به جریانی موثرتبدیل شود .

 

مشاهده متن کامل خبر در خبرگزاری میراث فرهنگی به آدرس www.chn.ir